Ekologia, Podkast Sianko,

Jak wolontariat może pomóc środowisku? #003 Sianko

wolontariat

Muszę Ci się do czegoś przyznać. Swojego czasu totalnie spanikowałam przez myśl o zmianach klimatu i o tym, jak wiele jest do zrobienia. Na całe szczęście mój chłopak jest typem uspokajacza i człowieka, który trzeźwym umysłem mierzy się z problemem. Pomógł mi zrozumieć, że wybór reakcji na te wszytskie informacje to nasza własna decyzja. Można oszaleć, płakać w kącie albo wyjść krzyczeć na ulicę, ale czy to są pozytywne emocje? Czy świadomie chcę pożytkować moją energię na takie rzeczy? U mnie odpowiedź brzmi: NIE.

No dobra, ale nadal jakoś tej Ziemi chcę pomóc. Odkryłam, że mogę to zrobić poprzez pomoc ludziom, którzy pracują w zrównoważony sposób i mają na uwadze dobro naszego środowiska. Poprzez wybieranie alternatyw dla konsumpcji i wyzyskiwania planety. Samej świata nie zwojuję, a jedynie mogę sobie przysporzyć problemów zdrowotnych. Dlatego uważam, że wolontariat, praca w grupie czy ekonomia dzielenia się to doskonały pomysł na pomoc naszej kochanej planecie.

Zapraszam do przesłuchania historii naszego doświadczenia w wolontariacie

Mówimy trochę o ekonomii dzielenia się (sharring economy) i ekonomii dobrobytu (economy of wellbeing), jako alternatywach dla konsumpcyjnego trybu życia. Opowiadamy też o możliwościach wolontariatu.

Wolontariat dla każdego

Dostępny dla każdego mieszkańca Unii Europejskiej wolontariat do 12 miesięcy, na którym dostaje się wyżywienie, mieszkanie i kieszonkowe. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie. Jeśli interesuje Cię temat ekologii możesz pojechać na wolontariat i pomagać organizacji działającej właśnie w tym temacie.

My właśnie tak zrobiliśmy, pojechaliśmy na pół roku do Niemiec i działaliśmy dla międzynarodowej organizacji Transition Towns. W ramach naszej pracy pomagaliśmy w jadalnych ogrodach miejskich, sklepie charytatywnym oraz kuchni społecznej. Dodatkowo pracowaliśmy dodatkowo dla zaprzyjaźnionej farmy działającej na zasadzie rolnictwa wspieranego społecznie.

Jeśli nie chesz wyjeżdżać na tak długi okres, możesz wziąć udział w krótkich, tematycznych wyjazdach oragizowanych z Erasmus+. Bardzo często propozycje takich wyjazdów pojawiają się na tej grupie na facebooku. Ostatnio pojawia się coraz więcej opcji z tematyki zrównoważonego rozwoju i ekologii. Na takim wyjeździe poznasz ludzi zainteresowanych odobnym tematem a dodatkowo możesz się sporo nauczyć podczas organizowanych tam warsztatów i zajęć.

Mniej formalne wyjazdy

Możesz też pracować jako wolontariusz podczas Twoich wyjazdów czy podróży. Jest bardzo fajna platforma workaway, na której możesz wyszukać w danym kraju czy regionie miejsca, gdzie będziesz mogła/mógł zostać wolontariuszem w zamian za nocleg (a czasem też jedzenie). Na tej stronie możesz wyszukiwać takie miejsca według kategorii, jest też podobna platforma poświęcona w zupełności farmom czy ogrodom.

Jeśli sporo podróżujesz może spodoba Ci się też ta strona, na której możesz znaleźć osobę, która przenocuje Cię podczas Twojej podróży. To doskonały przykład ekonomii dzielenia się.

Ekonomia dzielenia się – co to takiego?

To założenie, że nie trzeba mieć rzeczy na własność, żeby móc z nich korzystać. Moim zdaniem to właśnie sposób na ograniczenie przez ludzi śladu węglowego i wyzyskiwania ograniczonych surowców naszej planety. Zamiast napędzać konsumpcję kupowaniem nowych przedmiotów, można korzystać wspólnie z tych, które już są dostępne, wymieniać się lub oddawać. Przykładami takich inicjatyw mogą być Biblioteki, Rowery miejskie, samochody na minuty, wymianki ubrań a nawet Vinted, Blabla Car.

Znasz inne formy wolontariatu czy inne formy aktywności, które mogą pomagać środowisku? Podziel się w komentarzu 🙂

0no comment

writer

Nigdzie mi się w życiu nie śpieszy :) Piszę o tym jak udało mi się to osiągnąć i o tym co dla mnie ważne: zdrowie, natura i jedzenie.