Podkast Sianko, Przyroda,

Słowianie i ich wierzenia, które przetrwały do dziś. Podcast Sianko #002

Przed wiekami na terenach Polski oraz sąsiadujących na południu i wschodzie krajów, mieszkali Słowianie. Jak każda grupa ludzi także i oni mieli swoje oryginalne obrzędy, tradycje i wierzenia. Jako lud głównie rolniczy i mieszkający w otoczeniu prastarych puszczy i lasów, Słowianie czcili przyrodę, i to jej oddawali cześć.

W podkaście Sianko mówimy dużo o naturze, dlatego postanowiliśmy w tym odcinku rzucić nieco światła na to, jak żyli Słowianie. Nasi przodkowie związani niegdyś mocno z otaczającą ich przyrodą. Powiemy też i co z ich tradycji pozostało z nami do dzisiaj. Ponad tysiąc lat temu nasz kraj przyjął chrześcijaństwo, ale dawna wiara i kult przetrwał, czasem w nieco innej formie lub ubrany w inne, katolickie nazwy do dzisiaj.

Zapraszamy do przesłuchania odcinka „czy wiesz, w co wierzysz”, czyli Słowianie i ich tradycje

Jak żyli słowianie, kobieta z wiankiem.
Dziewczyna z wiankiem i warkoczem w lnianej sukience, to chyba najczęstszy pokazywany symbol kultury Słowian

Notatki

Lubię dzielić się wiedzą. Sama zdobywam ją czytając artykuły i książki. Podsyłam tutaj kilka przydatnych linków, którymi możesz być zainteresowany/zainteresowana po przesłuchaniu naszego podkastu.

“Wyhoduj i zjedz” Barbara Chronowska-Cholewa to m.in. tutaj możesz przeczytać o wpływie pełni księżyca na soki roślinne. Tak na prawdę to nasza stara, ludowa wiedza, którą znali także Słowianie 🙂

“Życie w średniowiecznym mieście” F. Gies, J.Gies dzięki tej książce możesz przenieść się wyobraźnią 500 lat wstecz i zrozumieć niektóre mechanizmy (w tym przesądy czy różne obrzędy) działające w tym świecie. To autorzy tej książki uświadomili nam, że życie człowieka w x czy XIX wieku nie różniło się bardzo. Dopiero rewolucja przemysłowa, globalizacja i dwie wojny światowe sprawiły, że ludzie (na globalnej północy) zaczęli mieć powszechny dostęp do zdobyczy cywilizacji, co znacznie poprawiło warunki życiowe.

“Bestiariusz Słowiański” P. Zych, W. Vargas to pięknie zilustrowana książka o demonach, duchach i duszkach, które według naszych przodków zamieszkiwały te ziemie.

“Stara Baśń, kiedy słońce było bogiem”J. Kraszewski to napisana w 1876 roku powieść stworzona na podstawie podań, mitów i legend. Opowiada historię legendarnego powstania państwa Polskiego (IX wiek), dlatego pojawiają się tam takie postacie jak Popiel czy Siemowit. Polecam przeczytać lub przesłuchać audiobook, a później obejrzeć film zrealizowany w 2003 roku.
Książkę można pobrać za darmo tutaj.

Godny uwagi jest też strona blog slawoslaw.pl , gdzie regularnie pojawiają się artykuły powiązane z naszą, przedchrześcijańską kulturą.

Moją wiedzę i inspirację czerpę przede wszystkim z wizyt w skansenach, rekonstrukcjach grodów czy muzeach. Wymienię tutaj kilka, w których byłam, ale jest ich na tyle dużo, że na pewno w Twojej okolicy jakiś się znajdzie.
Tokarnia, Skansen pod Kielcami na trasie do Krakowa
Muzeum Wsi w Kielcach Kielce
Muzeum Etnograficzne w Krakowie Kraków
Skansen w Lanckoronie pod Krakowem
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
– Muzeum Kultury Ludowej na Podlasiu
Rekonstrukcja Grodu Słowiańskiego Owidz + muzeum
Rekonstrukcja Grodu w Sopocie + muzeum archeologiczne tam właśnie

Jeśli znasz jakieś ciekawe materiały, które zawierają wiedzę o dawnych wierzeniach Słowian podziel się nimi w komentarzu 🙂


Daj znać, czy podobał Ci się ten odcinek. Jeśli chodzi Ci po głowie jakieś zagadnienie związane z tematem natury, slowlife czy zdrowego jedzenia, napisz koniecznie a postaramy się zrobić o tym któryś z kolejnych odcinków podkastu Sianko. A jeśli ominął Cię pierwszy odcinek, to możesz przesłuchać go tutaj.

Do usłyszenia!

0no comment

writer

Nigdzie mi się w życiu nie śpieszy :) Piszę o tym jak udało mi się to osiągnąć i o tym co dla mnie ważne: zdrowie, natura i jedzenie.